רשיון לאופנוע בשבוע!!!
  הנחה לחיילים וסטודנטים
       שיעור היכרות חינם
 
 

 
 

 נכתב ע"י אמנון רחביה מנהל בית הספר "אמנון אופנועים" בת"א, טלפון לתגובות: 0505-345959

 
 
מדוע נכשלים במבחן השליטה המעשי באופנוע ?
 
מבחן השליטה לאופנוע במגרש כולל ביצוע ארבעה תרגילי שליטה: שמיניות, סלאלום, נסיעה איטית בקו ישר ועצירת חירום. מרבית התלמידים מבצעים אותם כהלכה  אך לפעמים קורה שהתלמיד נכשל בטסט.
התגובות למשל להורדת רגל בשמיניות הן רבות ונשמעות בד"כ כך: "אני לא יודע מה קרה לי", "אף פעם לא הורדתי רגל", "לפני הטסט הכל היה בסדר" , "אולי זה מזל רע או שהקטנוע לא בסדר" ועוד ...
 
אז מה קורה בטסט ? מדוע אנו נכשלים?
 
1)    הימור ידוע מראש
התלמיד ניגש למבחן לא מוכן מספיק, הוא ניגש מוכן ב –  80%-90% וביום הטסט הוא מאבד כ – 30% עקב ההתרגשות, יוצא מכך שהתלמיד יצא לטסט ברמה של  50% ומכאן, ההימור ידוע מראש.
 
2)    חוסר ריכוז
התלמיד אינו מתרכז בזמן הטסט בדברים החשובים שהם : תרגיל שמיניות הכולל אלכסון לא מפותל, הצמדות לקו המסגרת במהירות נכונה ושמירה על שליטה בתרגיל הנסיעה האיטית. כולם מביטים בו בזמן המבחן, התלמידים אשר עומדים מסביב, המורה הניצב בסמוך וכמובן הבוחן. כל אלו מסיחים את דעתו של הנבחן ומחשבות שליליות עולות בו כגון: "מה יקבע הבוחן, מה יגידו שאר התלמידים, מה יהיה אם אוריד רגל" ואז הוא באמת מוריד רגל וכמובן נכשל. לכן בעת המבחן יש להתרכז אך ורק בתרגילי השליטה ולהתעלם לחלוטין מכל הגירויים אשר מסביב.
 
3) שיקול דעתו של הבוחן
לפעמים נדמה לתלמיד כי ביצע את כל התרגילים בצורה מושלמת, הוא לא הוריד רגל בשמיניות, לא עבר את קווי המסגרת, ביצע נסיעה איטית בקו ישר ועצר יפה בעצירת החירום ולמרות זאת הוא נכשל. ובכן הבוחן רואה את הדברים אחרת ומבחין שעדיין אין לתלמיד שליטה מספיקה. הכידון אינו מסתובב באופן רציף, הקטנוע רועד והגוף מתפתל בכדי להימנע מנפילה. בשביל התלמיד הכול היה בסדר אך עבור הבוחן הוא עדיין אינו שולט בכלי ועליו להשלים את החסר. לכן כדאי שתלמדו עוד קצת, תרכשו מיומנות ובפעם הבאה תעברו בקלות את הטסט.
לסיכום אני ממליץ שהכי חשוב זה לגשת לטסט מוכנים. אל תאמרו "ניקח שיעור לפני הטסט ויהיה בסדר" כי השיעור לפני הטסט הוא שיעור חימום להקטנת ההתרגשות, הוא שיעור של חזרה כללית על מה שנלמד. הוא בשום פנים ואופן לא שיעור לימוד או השלמת החסר. זכרו כי בכדי לעבור טסט חד פעמי בהצלחה דרושה מיומנות ביצוע  שמושגת בתרגול ורק תרגול, למדו לפני הטסט ולא אחריו. ואם נכשלתם אל תגידו- "הבוחן לא בסדר, המורה לא בסדר, כולם לא בסדר" הבוחן הוא הקובע אם עברתם או לא, הוא המחליט ורושם את הערותיו, זה המקצוע שלו (האמינו לי שאין ברצונו להכשיל אתכם בכוונה) אז קצת סבלנות תלמידים יקרים, נחכה לבוחן שייתן את התשובות לטוב או לרע וזכרו שאם עברתם אני שמח מאוד בשמחתכם.
 
 
למידע נוסף ולתיאום שיעור היכרות חינם, צרו עמנו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם.
בהצלחה בטסט ונהיגה בטוחה
אמנון מנהל בית ספר לנהיגה "אמנון אופנועים"
לתגובות: 0505-345959
גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר